Set of German government banknotes from the... - Lot 216 - Marie-Saint Germain

Lot 216
Estimation :
150 - 200 EUR
Set of German government banknotes from the first half of the 20th century. - 100 Mark, 1908 , SUP, P34 - 20 Mark, 1910, SUP, P25 - 100 Mark, 1910, TTB, P42 - 1000 Mark, 1910, SUP, P44 -1 Mark, 1914, SUP, P50 - 5 Mark, 1914, TTB, P47 - 20 Mark, 1914, P48 - 50 Mark, 1914, TTB, P49 - 5 Mark, Diedenhofen, 1917, K38 - 20 Mark, 1918, SUP, P57 - 50 Mark, 1918, TTB, P65 - 50 Mark, 1919, TTB, P66 - 1 Mark, 1920, SUP, P58 - 100 Mark, 1920, TTB, P69 - 2 x 1000 Mark, 1922, TTB and SUP, P76 - 5000 Mark, 1922, TTB, P81 -10,000 Mark, 1922, VG, P72 - 50,000 Mark, 1922, TTB, P79 - 20,000 Mark, 1923, TTB, P85 - 100,000 Mark, 1923, VG, P83 - 100,000 Mark, 1923, SUP, P91 - 50 Million Mark, 1923, Trier and Birkenfeld, SUP - 50 Millionen Mark, 1923 P109 - 100 Million Mark, 1923, FDC, P107 - 500 Million Mark, 1923, TTB, P110 - 10 Mark, 1929, Albrecht Daniel Thaer, TTB, P180 - 20 Mark, 1929, VG, P181 - 50 Reichsmark, 1933, TTB to SUP, P182 - 100 Reichsmark, 1935, letter B series X, VF to VF, P183 - 1 Rentenmark, 1937, B, P173 - 2 Rentenmark, 1937, B, P174 - 20 Reichsmark, 1939, FDC, P185 - 2 Reichsmark, 1940, B, PR137